مبانی نظری و پیشینه تحقیق واقعیت درمانی به همراه پیشینه داخلی و خارجی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق واقعیت درمانی به همراه پیشینه داخلی و خارجیمبانی نظری و پیشینه تحقیق واقعیت درمانی به همراه پیشینه داخلی و خارجی|36069277|mvs|مبانی نظری و پیشینه تحقیق واقعیت درمانی,پیشینه تحقیق واقعیت درمانی,مبانی نظری واقعیت درمانی,تعریف واقعیت درمانی,تاریخچه واقعیت درمانی,ادبیات پیشین واقعیت درمانی,پیشینه تحقیق واقعیت درمانی,مبانی نظری واقعیت درمانی,تعریف واقعیت درمانی
با سلام و خیر مقدم،در این پست توضیحات فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق واقعیت درمانی به همراه پیشینه داخلی و خارجی قابل رویت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مبانی نظری و پیشینه تحقیق واقعیت درمانی
تعداد صفحات : 36
فرمت : docx , word
پاورقی و رفرنس دهی استاندارد
دارای پیشینه داخلی و خارجی
دارای گارانتی بازگشت وجه
دارای منابع فارسی و انگلیسی
بخشی از متن :

تاریخچه واقعیت درمانی
ویلیام گلاسر در سال ۱۹۲۵ در اوهایو متولد شد. در ۱۹ سالگی مهندس شیمی، ۲۳ سالگی یک روانشناس بالینی و ۲۸ سالگی یک پزشک شد و پس از آن روان‌پزشک گردید. عمدة کار او درمان جوانان بزهکار بود (مدرسه ونتورا ) و در آخر به آموزش و پرورش روی آورد و به موازات آن به آموزش مربیان پرداخته است.

وی می‌گوید: اصل در واقعیت درمانی ایجاد پیوند ، تقبیح مسئولیت گریزی و بازآموزی است و لذا فرمول ثابتی برای کاربری در مورد فرد بیمار به هنگام درمان وجود ندارد چگونگی انجام واقعیت درمانی بستگی به میزان مسئولیت‌گریزی بیمار وشخصیت او دارد.

هرچند هیچ دو موردی همانند هم نیستند، هنگامی که درمان موفقیت‌آمیز باشد انسان به آسانی می‌تواند مشاهده کند این اصول چگونه با روند درمان به‌خوبی در هم بافته‌اند.

به نظر گلاسر، شکست در امر درمان به این امر بر می‌گردد که به درستی آن اصول اساسی توسط درمانگر به کارگرفته نشده است، گلاسر می‌گوید: در آخرین سال تحصیل از درمان‌های سنتی ناراضی شده بودم و در جستجوی راه بهتری برای درمان افراد به جز روان‌درمانی سنتی بودم.

و وقتی برای درمان آرُن می‌بیند که درمان‌های سنتی جواب نمی‌دهد. تلاش‌های دیگری شروع می‌کند که بعدها واقعیت درمانی نام می‌گیرد.

2-4-2- واقعیت درمانی و مفهوم آن

تعریف واقعیت درمانی كه مبدع آن گلاسر ( 1986 ) است از بسیاری جهات به گشتالت درمانی و درمان مراجع - محوری شباهت دارد . در همه ی نظریه های یاد شده نحوه ی دریافت واقعیت از سوی مراجع و شیوه ی ارزشیابی درونی او از واقعیت مورد تاكید قرار می گیرد . به نظر گلاسر ، مراجع در دنیای بیرونی (دنیای واقعی) و درونی خود زندگی می كند و دنیای واقعی بر رفتار فرد تاثیر نمی گذارد ، بلكه دریافت و ادراك او از دنیای واقعی بر رفتار او تاثیر گذار است . انسان آزاد است و توان انتخاب دارد و باید مسئولیت پیامد انتخاب های خود را به عهده بگیرد .

در این روش درمانی ، مواجه شدن با واقعیت ، مسئولیت پذیری و ارزشیابی در مورد رفتار های درست و نادرست مورد تاكید قرار می گیرد . فرد نه تنها در مقابل اعمال خود ، بلكه در برابر تفكرات و احساسات خود نیز مسئول است . فرد قربانی گذشته و حال خود نیست ، مگر این كه خود بخواهد . این رویكرد درمانی هم در مورد رفتارهای بهنجار و هم در مورد رفتارهای نابهنجار وهم در مورد تدوین شیوه های مناسب تعلیم و تربیت به كار می رود . یكی از نظریه های مشاوره كه در دهه های اخیر شهرت یافته ، نظریه واقعیت درمانی است كه عمدتا توسط ویلیام گلسر تدوین شده است . رویكرد گلسر یك رویكرد نسبتا صریح است كه به توان مراجع برای پرداختن به نیازهایش از طریق یك روند منطقی یا واقع بینانه اعتماد دارد . مشاوره از دید واقعیت درمانی صرفا یك نوع تعلیم یا كارآموزی ویژه است كه می كوشد به فرد آنچه را كه باید طی رشد طبیعی خود فرا گیرد، در یك مدت زمان نسبتا كوتاه بیاموزد .

گلاسر ( 1984 ) عنوان می كند كه واقعیت درمانی قابل كاربرد برای افراد دچار هر گونه مشكل روانی از آشفتگی خفیف عاطفی گرفته تا گوشه گیری جنون آمیز كامل است . این روش در مورد اختلالات رفتاری افراد جوان و سالمند و مشكلات مربوط به الكلیسم و مواد مخدر ، موثر و موفق است . این نظریه به طور وسیعی در مدارس ، موسسات تصحیحی ، بیمارستان های روانی ، بیمارستان های عمومی و مدیریت تجاری بكار گرفته شده است . تمركز این نظریه بر زمان حال و تفهیم ( این نكته ) به اشخاص است كه آنها اساسا" كنشهای خود را در تلاش برای ارضای نیازهای اساسی انتخاب می كنند . اگر موفق به این كار نشوند ، رنج می برند و باعث رنج دیگران می شوند . وظیفه ی درمانگر آن است كه آنها را به سوی انتخاب های بهتر و مسئولانه تر كه تقریبا همیشه وجود دارد سوق می دهد .

...

پیشینه تحقیق داخلی و خارجی :

احمدی و رضوانی نژاد (1375) تحقیقی با عنوان « تاثیر آموزش گروهی به روش واقعیت درمانی بر بحران هویت دانشجویان » انجام داده اند. نتایج آن نشان داد: آموزش گروهی به شیوه واقعیت درمانی بر بحران هویت دانشجویان تاثیر داشته و آن را کاهش داده است.

افروز(1381) طی تحقیق خود به این نتیجه دست یافت که کمرویی یک ناتوانی و معلولیت فرا گیر اجتماعی است. در هر جامعه درصد قابل توجهی از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان با این اختلال رفتاری و بازدارنده رشد شخصیت اجتماعی مواجهند. در بسیاری از مواقع، کمرویی، اصلی ترین مانع شکوفایی قابلیت، خلاقیت ها و ایفای مسئولیت ها است.

...

..

.

گوسویک و جونز[1] (1981) در یک پژوهش نشان دادند که افراد تنها و کمرو به جای این که از بودن در کنار دیگران خشنود باشند، بیشتر بدبین و نگران هستند و آموزش مهارت های اجتماعی می تواند در این زمینه کارساز باشد.

زیمباردو[2] (2001) در یک پژوهش نشان دادند که کمرویی یک پدیده پیچیده و مرکب ذهنی، روانی و اجتماعی است که به دلیل بی شمار در طول دوران رشد به تدریج پدیدار می شود و با دارو برطرف می شود. کمرویی اساسا رفتاری اکتسابی و آموخته شده است و برای درمان و برطرف کردن آن باید یادگیری زدایی صورت گیرد و رفتار تازه و مطلوب اجتماعی در فرد فراگیر شود.[1] Goswick& Jones

[2] Zimbardo

مبانی نظری و پیشینه تحقیق واقعیت درمانی

بخشی از منابع :

احمدي، علي و محبوبه رضواني 1375،تأثير آموزش گروهي به روش گروهي واقعيت درماني بر بحران هويت دانشجويان دانشگاه شيرزا، دانشگاه آزاد اسلامي شيراز.
احمد وند ، محمدعلی ، مهجور ، سيامک،1380 ، «آشنايي بافعاليت های اجتماعی»، انتشارات پيام نور.
احمد وند ، محمدعلی ،1380 ، « روانشناسی بازی»، انتشارات پيام نور.
افرزو، غلامعلي، 1381، روانشناسي كم رويي و روشهاي درمان آن. تهران، انتشارات فرهنگ اسلامي، چاپ هشتم.
.....

ReferenceCaspi,J.M,(2009),development of subtypes of shy.
Cheek ,buss,A.H,(2010),shyness and sociability.journal of personality and social psychology,330-339.
Corey G. Theory and practice of counseling and psychotherapy. 6th ed. Wadsworth: Brooks-Cole;2001: 54-8.
Goswick,s.r. jones, w. h. (1981)The self-other diserpancy in social shyness. Schwazer (ed), the self in anexity, stress and depression (pp. 93-107).
...


مطالب دیگر:
کتاب صوتی بادیگارد اثر محمد پور زادیکتاب صوتی آوای وحش اثر جک لندنرمان صوتی دوستش داشتم اثر آنا گاوالداکتاب صوتی زندگی در کالیفورنیا اثر ریچار براتیگانکتاب صوتی خدا با توست اثر جی پی واسوانیکتاب صوتی آبجی خانم اثر صادق هدایتکتاب صوتی عینک دور طلایی اثر هاپکینزآموزش افزایش ممبر واقعی تلگرام به راحتی آب خوردنکتاب صوتی درخونگاه اثر پونه شاهیکتاب صوتی آرش کمانگیر اثر سیاوش کسراییکتاب صوتی مردی به نام اوه اثر فردریک بکمنکتاب صوتی بی نوایان اثر ویکتور هوگوکتاب صوتی بیشعوری اثر دکتر خاویر کرمنتکتاب صوتی چمدان اثر بزرگ علویکتاب صوتی چمدان اثر سرگئی دولاتوفکتاب صوتی گمشدهکتاب صوتی آموزش بورس از صفر (شامل 9 جلسه آموزشی)کتاب صوتی خاطرات خانه اموات اثر داستایفسکیرمان صوتی من پیش از تو اثر جوجو مویسکتاب صوتی هرگز تسلیم نشو اثر دونالد جی ترامپکتاب صوتی برفهای کلیمانجارو اثر ارنست همینگویکتاب صوتی آموزش جلب اعتماد دیگران در 90 ثانیهکتاب صوتی چشمهایش اثر بزرگ علویکتاب صوتی قدرت من هستم اثر جول اوستین POWER OF I AMکتاب صوتی اثر مرکب اثر دارن هاردی (the Compound Effect)